wypełniacz do pakowania

Dlaczego wypełniacze do paczek są tak istotne?

Sprzedaż wysyłkowa wiąże się zawsze z możliwością uszkodzenia towaru w czasie dostawy. Niektóre przedmioty są bardziej narażone na taką możliwość niż inne. Istnieje jednak pewna grupa towarów, które są bardzo delikatne, a są to bombki choinkowe. Większość z nich jest kupowana w czasie przedświątecznej gorączki zakupów, gdzie przesyłki nie są traktowane ze specjalną ostrożnością. Jest to duże wyzwanie dla pakujących, kiedy trzeba dobrać odpowiednie wypełniacze do paczek, aby uniknąć uszkodzeń. Jaki wypełniacz do pakowania będzie najlepszy do tak kruchych i delikatnych przedmiotów?

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką dokładnie rolę mają spełniać wypełniacze do paczek. Oczywistym jest, że mają chronić zawartość opakowania. Niemniej jednak, poszczególne rodzaje mogą lepiej amortyzować wstrząsy lub uderzenia. Inne z kolei dobrze wypełniają puste przestrzenie i zapobiegają przemieszczaniu się towaru w paczce. Można oczywiście w jednym opakowaniu zastosować różne typy wypełniaczy, aby jak najlepiej ochronić towar.

Rodzaje wypełniaczy

Do pakowania bombek na choinkę, a także innych kruchych przedmiotów, można wybrać różne rodzaje wypełniaczy. Podstawowe typy to:

  • papier – jest to najprostszy wypełniacz do pakowania. Do niedawna mówiło się także, że najtańszy. Obecny wzrost cen tego surowca powoli zaprzecza temu twierdzeniu. Szczególnie jeśli pod uwagę weźmie się papier kraft czyli tekturę falistą. Można także wykorzystywać stare gazety i innego typu makulaturę, ale nie wygląda to profesjonalnie. Niezaprzeczalnym atutem papieru jest jego ekologiczność.
  • folia bąbelkowa – nadal jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do pakowania. Zwyczajna folia nie należy do rozwiązań ekologicznych. Na rynku dostępna jest jednak folia biodegradowalna do pakowania, która szybko się rozkłada bez szkody dla środowiska. Pakowanie zajmuje sporo czasu, bowiem każda bombka musi być starannie owinięta folią i zabezpieczona.
  • chipsy pakowe wykonane z polistyrenu lub skrobi są lekkie i doskonale amortyzują wstrząsy. Dobrze wypełniają puste przestrzenie w paczce i zapobiegają przemieszczaniu się bombek. Nie są jednak specjalnie lubione przez odbiorców, ponieważ łatwo się rozsypują przy otwieraniu paczki.
  • wypełniacze powietrzne – są wygodnym sposobem wypełniania przestrzeni w paczce. Ich zaletą jest też możliwość produkowania ich niewielkim kosztem w miejscu pakowania. Urządzenia do wytwarzania poduszek powietrznych można kupić lub wynająć. Mata powietrzna z kolei sprawdza się do pakowania większych gabarytów lub wyściełania kartonów z delikatną zawartością.